Elektros energijos kaina ES ir Lietuvoje

elektros kainaElektros energija – vienas naudingiausių žmonijos išradimų

Šiuolaikinis gyvenimas vargiai įsivaizduojamas be elektros energijos ir jos teikiamų patogumų. Elektrą naudojame kasdien tiek buityje (maistui gaminti, būstui šildyti, grožio procedūroms, namų švarai, pavyzdžiui, dulkių siurbimui ir t. t.), tiek versle (patalpoms apšviesti, šildyto, gamybos įrenginiams ir t. t.).

Sunku net įsivaizduoti, kad kadaise žmonės išsivertė ir be elektros energijos. Naudojo žibalines lempas, fakelus ir balanas namų apšvietimui, skalbė upėje šaltu vandeniu, gamino valgį ant senovinės krosnies ar netgi ant paprasčiausio laužo. Taigi, elektros energijos išradimą (arba atradimą) galima pelnytai vadinti vienu naudingiausių ir patogiausių dalykų žmonijos istorijoje.

Elektros energijos kaina Europoje

Šiuo metu Europos sąjungos rinkoje elektros energijos kaina yra kintanti. Tačiau jau yra bandoma elektros energijos rinkos kainą stabilizuoti, nustatyti tam tikras standartines gaires. Šiam tikslui pasiekti yra organizuojami  taip vadinami tarptautiniai blokai, kurių pagrindinė funkcija – Europos Sąjungos šalių elektros energijos kainų apskaičiavimas, standartizavimas ir optimizavimas.

Tačiau, nepaisant visų pastangų ir resursų, ši sritis vis dar išlieka netobula. Sunku iki galo suvienodinti skirtingų šalių ir skirtingų rinkų elektros energijos kainas, nes ekonomiškai Europos sąjungos narės nėra vienodo pajėgumo. Be to, skiriasi kiekvienos šalies mokesčių sistema, generacijos struktūra, elektros energijos laidų modeliai. Skiriasi ir šalių socialinė politika. Vienose šalyse ji labiau išsivysčiusi, daugiau kompensuojamas remtinų asmenų elektros naudojimas, kitose šalyse šie procesai finansuojami mažiau.

Todėl kainų reguliavimo sistema vis dar skirstoma į skirtingus segmentus. Dėl šių priežasčių ir elektros energijos kaina skirtingose Europos sąjungos šalyse vis dar nevienods – kai kuriose šalyse ji žymiaii pigesnė, o kitose – brangesnė.

Elektros energijos kaina Lietuvoje

Lietuvoje elektros energijos rinka yra atvira, t. y. tokia rinka, kur vartotojas gali pats rinktis tiekėją. Vadinasi, Lietuvos elektros energijos rinką galima vadinti konkurencinga. Tokio tipo rinka yra palanki ne tik privačiam vartotojui, bet ir verslui, nes visuomet yra galimybė pasirinkti tiekėją pagal elektros energijos kainą.

Elektros energijos kaina Lietuvoje skirstoma į vienos ir dviejų laiko zonų tarifus.  Vienos zonos tarifas numato vienodą elektros energijos kainą visą parą. Dviejų laiko zonų tarifas numato dienos ir nakties elektros energijos kainą, kai dienos tarifai yra šiek tiek didesni, tačiau nakties – pigesni. Pastarasis tarifas ypač tinka tiems, kurie elektros energiją daugiausia naudoja nakties metu. Tačiau jei elektra dažniau naudojama dieną,  optimalesnis yra vienos laiko zonos tarifas.

Tiesa, verta paminėti, kad Lietuvos Respublikoje taikomos elektros energijos kompensacijos. Pavyzdžiui, Lietuvos Nepriklausomybės gynėjams bei jų šeimoms, nukentėjusiems per 1991 m. sausio 13 dienos įvykius. Šiems asmenims kompensuojama 50 proc. elektros energijos kainos. Kompensacijos mokamos savivaldybės nustatyta tvarka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *